Nová hoľa
 
Nová Hoľa
922 m.n.m.

Nová Hoľa
1361 m.n.m.

Sneh
25 cm
firn
technický 20 cm
Naposledy snežilo:15.03.2015
Počasie:oblačno
Podmienky:dobré
 
line
 
Stupeň lavínového nebezpečenstva:
1 - malé
 
line
 
Teplota
Údolná stanica-0.5 °C
Vrcholová stanica-3.7 °C
Patočiny-1.2 °C
Bobová dráha.8 °C
 
line
 
Vlhkosť--.- %
 
line
 
Vietor
smer: severozápadný
rýchlosť: 14 m/s

Záhradište
 
Zahradiste
934 m.n.m.

Zahradiste
1031 m.n.m.

Sneh
25 cm
firn
technický 20 cm
Naposledy snežilo:15.03.2015
Počasie:oblačno
Podmienky:dobré
 
line
 
Stav bežeckých tratí:
nevhodné
 
dátum poslednej úpravy bežeckých tratí:
06.03.2015
 
line
 
Teplota
Údolná stanica1.1 °C
Vratná stanica-0.4 °C
line
 
Vlhkosť78.7 %
 


Vývoj teploty za posledných 7 dní (vrcholová stanica)
 

Vývoj teploty za posledných 7 dní (údolná stanica)
 Predpoveď počasia (© RNDr. Peter Jurčovič)
aktualizácia 26. marca 2015

Pozdravujem,
koniec marca sa blíži a s ním aj koniec tohtoročnej lyžiarskej sezóny. Ako každý rok aj teraz ide už len o to, či bude veľkonočná lyžovačka alebo nie. Obľúbené Donovaly by to ako prvé nemali vzdať, takže ide hlavne o to, aby prišlo ešte veľa návštevníkov....
    V súčasnosti sme ešte stále v teplom vzduchu, v teplom južnom prúdení vlhkého vzduchu, takže pri teplote okolo 4 st.  by sa mal dnes a zajtra vyskytnúť aj slabý občasný dážď. V piatok asi už bude o 1-2 st. chladnejšie a v sobotu už asi tesne nad nulou. Od západu sa blíži studený front, ale je to slabý front. Ochladenie prinesie asi len na nulu a v sobotu už by mali byť len ojedinelé prehánky. V nedeľu už asi bez zrážok a asi +2 st. Ak toto Donovaly prežijú, tak je šanca, že bude aj veľkonočná lyžovačka.
     V pondelok 30.3. sa očakáva od západu výraznejší studený front , a to viac z hľadiska zrážok ako ochladenia. Teplota by mala klesnúť v atmosfére len na -1 až -3 st. a zrážky budú asi okolo 5 mm. Ťažko sa dá odhadnúť skupenstvo, ale bude to asi tak, že sa rýchlo budú striedať zrážky dažďové a snehové.
   Od pondelka sa bude udržiavať silné západné prúdenie, a tak už v utorok príde od Atlantiku teplý front. Príde s dažďom (odhad je 5-10 mm)  a oteplí sa vo výške 1300 m asi na 2 až 3 st.
    V stredu  by sme sa mali dostať zase do chladnejšieho vzduchu a ochladenie môže byť až na -4 st. Súčasne aj silný západný vietor a zrážky snáď ešte dajú okolo 5 cm snehu.
    V studenom veternom počasí a dokonca aj so snežením, by  mali byť Donovaly aj vo štvrtok 2.4.
    V piatok  3.4.  už prejde teplý front a teplota by mala zase vyskočiť nad nulu a zrážky budú zase prechodne dažďové, ale predpokladám, že málo (1-3 mm). Keďže to riadiace západné až severozápadné prúdenie bude silné, tak do večera už by mohol prísť aj ďalší studený front. V noci na sobotu sa črtá ochladenie v atmosfére vo výške okolo 1600 m až na -7 st. a stále silne veterno. Bude aj snežiť, ale asi to budú zväčša len snehové prehánky.
    Počas Veľkonočných sviatkov v sobotu a v nedeľu by sa malo stále udržiavať studené severozápadné prúdenie, takže pri premenlivej, cez deň veľkej oblačnosti sa stále budú vyskytovať snehové prehánky.
Najdôležitejšie bude, že konečne vietor zoslabne, takže je šanca, že by to s tou veľkonočnou lyžovačkou ešte mohlo vyjsť. Ďalšie oteplenie s dažďom sa očakáva až od utorka po sviatkoch, a to už bude naozaj koniec zimnej  sezóny.. Takže držím palce.
Jurčovič
Model predpovede počasia
aktualizácia 27. marca 2015


jan.petrek@gmail.com

www.panoramadonovaly.sk
_
top
Nábytok Mudrák