Nová hoľa
 
Nová Hoľa
922 m.n.m.

Nová Hoľa
1361 m.n.m.

Sneh
10 cm
technický
technický 10 cm
Naposledy snežilo:21.12.2014
Počasie:oblačno, sneženie
Podmienky:nevhodné
 
line
 
Stupeň lavínového nebezpečenstva:
-
 
line
 
Teplota
Údolná stanica-2.1 °C
Vrcholová stanica-5.1 °C
Patočiny--.- °C
Bobová dráha-1.5 °C
 
line
 
Vlhkosť--.- %
 
line
 
Vietor
smer: severozápadný
rýchlosť: 18 m/s

Záhradište
 
Zahradiste
934 m.n.m.

Zahradiste
1031 m.n.m.

Sneh
20 cm
technický
technický 20 cm
Naposledy snežilo:21.12.2014
Počasie:oblačno, sneženie
Podmienky:dobré
 
line
 
Stav bežeckých tratí:
nevhodné
 
dátum poslednej úpravy bežeckých tratí:

 
line
 
Teplota
Údolná stanica-.6 °C
Vratná stanica-2.1 °C
line
 
Vlhkosť82.0 %
 


Vývoj teploty za posledných 7 dní (vrcholová stanica)
 

Vývoj teploty za posledných 7 dní (údolná stanica)
 Model predpovede počasia Ján Petrek
aktualizácia 20. decembra 2014

Dnešný model, až na jedno krátke oteplenie, je celkom priaznivý, pretože predpovedá zimný charakter počasia takmer pre celé predpovedané obdobie. Dnes sme už v chladnom vzduchu, ktorého prúd vyvrcholí zajtra. Nasledujúca noc bude bohatá na zrážky, ktoré budú snehové aj v dolinách. Zajtra cez deň sa budú vyskytovať snehové prehánky. Aj v pondelok bude na teplom fronte snežiť, ale poobede sa bude sneženie meniť na dážď.V utorok sa v teplom vzduchu čiastočne vyčasí, pričom príliv teplého vzduchu v tento deň vyvrcholí. V stredu bude doobeda jasno. Počas dňa však bude oblačnosť pribúdať a bude sa aj ochladzovať. Už v noci zo stredy na štvrtok by malo miestami snežiť. Od štvrtku až do 4.1. k nám bude prúdiť studený vzduch, pričom na začiatku roka by mal byť tento vzduch dokonca arktický. Prechodné oteplenie dňa 5.1. rýchlo vystrieda ochladenie na troch kráľov.

graf
jan.petrek@gmail.com


Predpoveď počasia (© RNDr. Peter Jurčovič)
aktualizácia 18. decembra 2014

Pozdravujem
Vianoce sa blížia a zima ako keby sa vzďaľovala.V decembri je normálne, že sa tu udržiava západné prúdenie a prichádza k nám vlhký vzduchu od Atlantického oceánu. Lenže Atlantik má stále teplú vodu, a tak prichádzajú k nám častejšie teplé fronty ako studené a aj tie studené sú málo studené, takže sa nám v súčasnosti viac otepľuje ako ochladzuje.
   Dnes v noci príde od západu teplý front, aj na Donovaloch sa očakáva daždivé počasie a teplota nad nulou. V piatok cez deň zrážková činnosť bude slabnúť a teplota stúpať asi na 4 až 6 st.a možno aj vyššie. Očakávame na Slovensku teploty na úrovni rekordov.
   V sobotu ráno už by mal prísť na Donovaly studený front, ale ochladí sa v atmosfére len na -1 až -2 st. Nepríjemný až nebezpečný bude najmä silnejúci západný vietor, v nárazoch by mal mať 70-100 km/h.
Veterno bude ešte aj v nedeľu, pričom sa ochladí vo výške  do 1500 m až na -5 st. Predpokladám, že bude aj snežiť (cca 1-5 cm), ale pri tom vetre sa to rozfúka.
    V pondelok sa už zase začne atmosféra pomaly otepľovať na nulu, v utorok až do +3 a v stredu 24.12. bude silné západné prúdenie rovno nad Slovenskom a teplota by mala byť okolo nuly. To znamená stále až zamračené a vrcholce hôr v oblakoch. Pritom dážď , dážď so snehom alebo aj sneženie. A veterno. Ale predsa je šanca, že sa práve na Štedrý deň vyčasí, oblačnosť zmenší a keby chodili lanovky, tak by mohla byť aj celkom pekná lyžovačka...Podobne aj vo štvrtok už pri slabšom vetre, ale aj v teplejšom vzduchu..
    Na Štefana sa očakáva ďalší studený front. Mierne ochladenie (do -4 st.) by sa malo prejaviť asi až 27.12. Tu už by sa mala prehlbovať nad sev. Talianskom tlaková níž. Čiže konečne nejaká zmena v dlhotrvajúcom západnom prúdení. Takéto situácie, keď je tlaková níž nad sev. Talianskom a pri zemi studené severné prúdenie a nad tým teplé juhovýchodne, prináša obyčajne intenzívnu zrážkovú činnosť. Takže je šanca, že pred Silvestrom bude snežiť a na Silvestra sa od juhozápadu k nám rozšíri výbežok vyššieho tlaku, takže sa vyčasí a primrzne. Ak by sa tento vývoj potvrdil aj v ďalších dňoch, tak by to bol pre lyžiarov krásny záver roka.
Jurčovič


www.panoramadonovaly.sk
_
top